جلبک دریایی

 

جلبک­ها از جمله منابع دریایی هستند که غنی از متابولیت­های ثانویه زیست­ فعال با ساختار جدید می ­باشند. این محصولات طبیعی می­توانند به عنوان پیش نمونه­ های شیمیایی برای کشف ترکیبات جدید در درمان بیماری­ها مورد استفاده قرارمیگیرند و یا مدل­هایی برای فارماکولوژی مولکولی میباشند (Takamatsu et al., 2003). جلبک­های دریایی نشان دهنده مخزن پایان ­ناپذیر مواد اولیه مورد استفاده در داروسازی، پزشکی، صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی هستند (Badea, Balaban, Rapeanu, Maria, & Badea, 2009).  جلبک­ها علاوه بر نقش­های بوم شناختی بسیار مهمی که در طبیعت دارند، به دلیل غنی بودن از مواد معدنی و ویتامین­ها، قرن­ها به عنوان غذایی سالم در رژیم غذایی انسان و یا برای مصارف دارویی مورد استفاده قرار گرفته اند (Khan & Satam, 2003). جلبک­های دریایی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان در محیط­های دریایی هستند. آن­ها تنوع وسیعی از حاصل­های سوخت و سازی شیمیایی در محیط بالقوه خود دارند که در برابر موجودات زنده ریز خارجی از خود دفاع می­کنند (Bhadury & Wright, 2004).

فعالیت­های بیولوژیکی در ترکیبات زیستی طبیعی فعال در جلبک­ها دارای اثرات گسترده­ای همچون اثرات ضدمی (Stirk, Reinecke, & van Staden, 2007)، ضدتوموری (Jiao et al., 2009) و فعالیت­های آنتی­ اکسیدانی هستند (Vijayabaskar & Shiyamala, 2011). علاوه بر این جلبک­ها به خاطر محتوای کم چربی و کالری و میزان زیاد پلی­ ساکارید، مواد معدنی و ویتامین­ها و همچنین حضور مولکول­های زیست ­فعال مثل فلوروتانن­ها، فکوییدانها، فوکوگزانتین، ترپن­ها و آلکالوییدها، می­توانند منبعی مناسب برای محصولات آرایشی بهداشتی و دارویی به شمار آیند. (Zubia et al., 2009).

 

 خواص درمانی جلبک

 

در طب عامیانه نیز از جلبک­ها استفاده می­شود. به عنوان مثال در فارماکوپه چین، دستورالعمل­هایی بر پایه گیاهان دریایی ارائه شده است که برای درد، آبسه و سرطان استفاده می­ شوند. در پاناما، درمان­هایی به وسیله گیاهان دریایی انجام می ­شده است. رومی­ها نیز بعضی از اثرات دارویی مرتبط با جانوران دریایی را بر شمرده ­اند (Smit, 2004). در گذشته در جوامع غربی، جلبک­ها به عنوان غذای حیوانات و عامل ایجاد لقاح مطرح بودند و در دهه­ های 80 و 90 به عنوان منبعی برای تهیه ید و سایر مواد شیمیایی مطرح شده ­اند (Jimeno, Faircloth, Sousa-Faro, Scheuer, & Rinehart, 2004).

 

 

 


مشخصات

  • دانلود + ادامه مطلب (منبع اصلی)
  • کلمات کلیدی: دریایی ,جلبک­ها ,استفاده ,مواد ,اثرات ,دارویی ,مورد استفاده ,گیاهان دریایی ,مواد معدنی ,2003 جلبک­های ,دریایی هستند ,2003 جلبک­های دریایی
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارشدهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

درس خون ها اگه دوس داری php یاد بگیری همراه من باش Minecrafting Pro سرکتاب رایگان,09016408686,دعانویس تضمینی,09016408686 دبیرستان دوره اول امام صادق (ع) خلخال باغ، باغچه، زمین و ویلا در شهریار آپشن خودرو | دنیای آپشن پرسه در میان سطرها هتل پارک حیات بیضی